Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Alzheimer nie je len o zabúdaní. Zabíja čoraz viac ľudí

Každý rok je 21. september Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. V súčasnosti ide o štvrtú najčastejšiu príčinu všetkých úmrtí.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Alzheimerova choroba je najviac sa vyskytujúcou demenciou vôbec. Podľa odborníkov ňou trpí každý desiaty človek nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 86 rokov. Vzácne sa vyskytuje aj u ľudí pred päťdesiatkou.

Lekári na toto ochorenie nepoznajú liek. Jeho priebeh sa dá ovplyvniť vďaka včasnej a presnej diagnostike, napriek tomu je smrteľné.

Muža do ústavu nedám

Alzheimerovu chorobu dobre pozná Helena z Prievidze. „Môj manžel Roman ňou trpí už piaty rok," vysvetlila. Ochorenie zmenilo kedysi statného chlapa na nepoznanie. Začalo to zabúdaním, úbytkom hmotnosti a slabosťou.

„Najskôr si zabúdal veci, postupne prestal vnímať okolie, dnes sa už sám ani nepohne," vysvetlila Helena. Romanov stav sa pomaly, no neustále zhoršuje. Nevníma realitu ani svojich blízkych, keď má svetlú chvíľu, zareaguje na otázku.

„Má svoj svet, občas býva aj agresívny. Toto ochorenie zmení človeka od základov, je nevyspytateľné," tvrdí Helena.

dochodca_petit.jpg

Choroba sa spočiatku prejavuje nenápadne. Foto: ILUSTRAČNÉ PETIPRESS

Starostlivosť o človeka s Alzheimerom nie je jednoduchá. Najmä ak pacient trpí ďalšími ochoreniami. Prievidžanka musí manžela všade prenášať, špeciálne mu pripravovať stravu, nakŕmiť ho.

Ubíjajúci je hlavne pacientov nezáujem o okolie. „Už sa spolu nerozprávame, komunikácia sa vytratila v priebehu pol roka. Manžel občas spozornie pri športe v televízii, sústredí sa však najviac pár minút," opisuje Helena.

Potešiť ju nedokážu ani lekári. Vedia, že Alzheimerova choroba je nezvratná a Petrov stav sa bude už len zhoršovať. Nikdy však nepomyslela na to, že by sa manžela zbavila. „Ako by som ho mohla dať do ústavu? Celý život sa ku mne pekne správal, nedokázala by som to," doplnila.

Pomôcť vedia, zachrániť nie

V súčasnosti nie je známy liek proti Alzheimerovej chorobe ani žiadna účinná prevencia. Odborníci nepoznajú ani jeho príčiny. Veľmi dôležitá je včasná a presná diagnostika. Vhodne zvolená liečba pacienta nezachráni, môže však spomaliť šírenie ochorenia. Choroba môže ľudí trápiť štyri až dvanásť rokov.

„Spočiatku sa prejavuje nenápadne - zabúdaním, uniká pozornosti pacienta aj jeho okolia. Psychiatricky závažné sú prejavy, pri ktorých stráca veci, neorientuje sa v známom prostredí či nespoznáva svojich blízkych," vysvetlil primár psychiatrického oddelenia v bojnickej nemocnici Vladimír Garaj.

Pacient stráca krátkodobú, neskôr aj dlhodobú pamäť, rozumové a intelektové schopnosti. Stráca orientáciu, nie je schopný myslieť ani uvažovať. Alzheimer je pomalé, no nenávratné odumieranie nervových buniek v mozgu, ktoré vedie k smrti.

dochodca2_petit.jpg

O pacientov s Alzheimerom sa na Slovensku stará približne 100-tiísc rodinných príslušníkov. Foto: ILUSTRAČNÉ PETITPRESS

Dôležitý je postoj príbuzných

Rodina by podľa Garaja mala u pacienta podporovať každodenné návyky, aby bol samostatný v jedení, obliekaní či pohybovej aktivite.

Na Slovensku sa odhaduje počet postihnutých na 40 až 50-tisíc, o ktorých sa stará približne 100-tisíc rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych. Informuje o tom portál alzheimer.sk

„Počet pacientov pravdepodobne rastie, no záleží to na diagnostike. Kedysi Alzheimera považovali za starobu, dnes za ochorenie," tvrdí primár neurológie v bojnickej nemocnici Andrej Mihál.

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Veronika Machyniaková.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.