Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Kým to ide, domáce opatrovanie je lepšie. Pozrite si, na čo máte nárok

Zvládneme to doma alebo zapísať rodiča do zariadenia a čo na to povie? Táto dilema čaká väčšinu dospelých detí, ak sa ich rodič v starobe nedokáže o seba postarať.

Domáce prostredie dáva šancu na dôstojný život v starobe aj napriek chorobe či postihnutiu.Domáce prostredie dáva šancu na dôstojný život v starobe aj napriek chorobe či postihnutiu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - GABRIEL KUCHTA)

Prvoradá má byť domáca starostlivosť, hovoria odborníci na starostlivosť o chorých či postihnutých seniorov.

Znižuje sa riziko dodatočných takzvaných nemocničných nákaz, no najmä starý človek si zachováva svoju identitu a netrápi ho pocit, že je nepotrebný a dožije v cudzom prostredí v izbe s ľuďmi, ktorí mu nemusia byť blízki.

Pre domácu starostlivosť, ktorá nebýva ľahká, však treba spĺňať tri základné podmienky. Treba mať motiváciu a chcieť to pre rodiča spraviť, čo by malo byť v rodine samozrejmé.

No treba to aj vedieť – najmä ak si starostlivosť vyžaduje zvládnutie niektorých odbornejších úkonov. A tiež sa nachádzať v situácii, keď možno takúto starostlivosť vykonávať, vymenúva geriater Štefan Krajčík.

Niečo od štátu

Domáci opatrovatelia môžu od štátu získať príspevok. Zákon jeho výšku viaže na životné minimum. Do konca júna, ak opatrujete jednu osobu a nepoberáte žiadnu z dôchodkových dávok, môže byť 216,61 eura.

sm-0531-018f-dochodcaS.rw-120x90.jpgO príspevok na úrade práce žiada osoba, ktorá bude opatrovať, nie opatrovaný človek. Žiadateľ musí spĺňať viac podmienok. Jednou z nich je, že patrí do rodiny (zákon presne vymenúva vzťah, v akom môže byť), alebo musí s opatrovaným človekom bývať.

Opatrovaný človek musí byť ťažko zdravotne postihnutá osoba, ktorá je na opatrovanie odkázaná. Či to tak je, určuje sa posudkom. Ten vypracúva úrad práce, kde sa aj o príspevok žiada.

Príspevok môže dostávať len jedna osoba, hoci sa v praxi o seniora môžu starať viacerí. Opatrovateľ môže napríklad aj pracovať, ak to nenarúša potrebnú starostlivosť, ale zákon limituje jeho príjem dvojnásobkom životného minima.

Služba domov

Senior môže zostať v domácom prostredí aj v prípade, že pre neho zabezpečíte opatrovateľskú službu. O tú sa žiada na miestnom či na obecnom úrade, po žiadosti opäť nasleduje posudok odkázanosti.

Poplatok za opatrovateľskú službu určuje samospráva všeobecne záväzným nariadením. Na hodinu to zvyčajne vychádza do dvoch eur, no suma sa líši podľa času, kedy opatrovateľka príde. Za nočné hodiny, víkendy či sviatky sa pripláca.

Za ako dlho sa vám podarí opatrovateľku vybaviť, závisí od kapacít. Napríklad v Trenčíne, kde sa stará o 82 ľudí 45 opatrovateliek, to stíhajú priebežne, nečaká sa spravidla ani v Nitre. Na posúdenie odkázanosti je lehota 30 dní, no v praxi sa vybavuje aj rýchlejšie. Napríklad v Žiline je to v priemere 21 dní.

V istej miere je možná aj kombinácia príspevku na opatrovanie a opatrovateľskej služby či pobytu v stacionári.

ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA

Hlavné správy zo Sme.sk

Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

8 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

1 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

19 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

21 h