Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Opatrovanie rodiča stráca na cene, príspevok sa rýchlo zníži

V júli sa prehodnocuje príjem zdravotne postihnutých ľudí. Príspevky na opatrovanie sa znížia najmenej o toľko, ako sa vlani valorizovali ich dôchodky.

Situácia ľudí, ktorí sa na plný úväzok starajú o svojich rodičov, sa z roka na rok zhoršuje.Situácia ľudí, ktorí sa na plný úväzok starajú o svojich rodičov, sa z roka na rok zhoršuje. (Zdroj: PROFIMEDIA)

Životné minimum sa podarilo zmraziť, dávky ustrnú. Teda až na príspevok na opatrovanie, ktorý poberajú ľudia v produktívnom veku.

Štátna dávka, ktorá im má kompenzovať každodennú starostlivosť o rodičov, v júli stratí na hodnote ako nikdy predtým.

„Je to blud o sociálnom štáte,“ hovorí nezamestnaná, čiastočne invalidná žena s dospievajúcim dieťaťom. Zo sumy o čosi vyššej ako 34 eur jej neostane ani 20 eur. Je z Košíc a roky sa stará o svoju mamu.

Vlani sa zvýšili dôchodky

Tento mesiac sa podľa zákona prehodnotí príjem každého opatrovaného človeka. Príspevok na opatrovanie sa zníži najmenej o toľko, ako sa vlani valorizoval jeho dôchodok.

Zväčša to bude 11,20 eura, spolu s vdovským dôchodkom ešte viac.

„Bude sa to týkať tých poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie, u ktorých výška príspevku je určená v závislosti od príjmu opatrovanej osoby,“ píše Veronika Černá z ústredia práce a sociálnych vecí.

„Súhlasíme s názorom, že situácia osôb vykonávajúcich opatrovanie je nepriaznivá,“ povedal pred časom hovorca ministra práce Michal Stuška. Ministerstvo aktuálne zvažuje novelizáciu zákona, len nie je jasné, čo by sa zmenilo.

Touto dávkou sa podľa Stušku nekompenzuje v plnej miere príjem opatrujúcej osoby. Ide o príspevok.

Životné minimum už nie je to, čo bývalo

Minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou je už len stav hmotnej núdze, sa nezvýši prvý raz vôbec. Neumožňuje to ekonomika, lebo také sú vstupné údaje.

Administratívna veličina, ktorá dávno nezodpovedá skutočným potrebám, dokonca hrozila reálnym poklesom.

„My budeme musieť systémovo prehodnotiť veci, ktoré tento stav priniesol. Lebo nastal raz, môže sa zopakovať v budúcom roku,“ povedal minister Ján Richter.

Smer ohlásil opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí. Príspevky na kompenzáciu v zverejnenom dokumente nie sú.

„Tento balíček je pripravený na základe zvládnutej konsolidácie a lepšieho výberu daní,“ vyhlásil premiér Robert Fico.

Hlavné správy zo Sme.sk

Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného  skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

9 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

2 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

19 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

21 h