Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Obed do domu aj opatrovanie zabezpečia mestá a obce

Ak vám nemá kto navariť, či odviezť vás k lekárovi, požiadajte o pomoc. Samosprávy poskytujú sociálne služby tým, ktorí sú odkázaní na druhých.

Penzisti môžu požiadať o donášku jedla. V Prešove nosia obed do domu 106 ľuďom.Penzisti môžu požiadať o donášku jedla. V Prešove nosia obed do domu 106 ľuďom. (Zdroj: Viera Vargová)

PREŠOV. Penzisti, ktorí sú odkázaní na pomoc  druhých, môžu požiadať mesto alebo dedinu, kde majú trvalý pobyt, o rôzne služby. Ide predovšetkým o pomoc pri úkonoch, ktoré si človek nedokáže sám zabezpečiť. V Prešove ľudia najviac využívajú opatrovateľskú službu. „Mesto v súčasnosti poskytuje opatrovanie pre 110 klientov, v porovnaní s minulým rokom je to takmer o  polovicu viac,“ informoval Marián Bača z odboru sociálnych služieb na MsÚ v Prešove.

Dôchodca: Donáška obedov sa mi páči

Dôchodca Ladislav Lazorík z Prešova žije sám, preto ho informácia o možnosti donášky jedla veľmi potešila. „Nemá mi už kto navariť a ja sa to na staré kolená učiť nebudem, rozmýšľam preto, že si zabezpečím donášku obedov, táto služba sa mi páči. Je to praktické a vyjde ma to asi aj lacnejšie, ako keby som si to varil sám.“ Mestá a obce poskytujú v súčasnosti dôchodcom a ľuďom so zdravotným či iným obmedzením sociálne služby ako je opatrovateľská či odľahčovacia služba, donáška obedov a liekov aj takzvaný sociálny taxík, ktorý ľudia využívajú hlavne pri návšteve lekára.

Príjem penzistu je chránený

Od marca platí nová novela zákona o sociálnych službách v opatrovateľskej službe a podľa nej si klient môže sám vybrať opatrovateľskú agentúru, pričom na opatrovanie mu bude prispievať mesto či obec, kde má klient trvalý pobyt.

Opatrovateľ: Táto práca mi prirástla k srdcu

Štyridsiatnik Marián Šimala z Veľkého Šariša robí opatrovateľa už štyri roky, aj keď predtým celý život pracoval v stavebníctve. „To, že som sa stal opatrovateľom, bola viac–menej náhoda. Vzhľadom na to, že som nemal inú robotu a mám sociálne cítenie, prispôsobil som sa situácii a po čase mi táto práca aj prirástla k srdcu.“

V súčasnosti sa stará o 57-ročného príbuzného s miernou mentálnou poruchou a chorými obličkami, ktorý potrebuje celodennú opateru. Šimala mu robí spoločnosť po celý deň, aj keď jeho práca má osemhodinový úväzok. „Začína sa to raňajkami a končí večerou. Medzitým ideme na prechádzku, chodíme na kontroly k lekárom, čítam mu noviny, pozeráme televízor, podávam mu lieky, jednoducho všetko, čo potrebuje. Stali sme sa dobrými priateľmi, takže to už nevnímam iba ako prácu.“

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://presov.korzar.sme.sk/c/5892429/obed-do-domu-aj-opatrovanie-zabezpecia-mesta-a-obce.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Covidu podľahlo ďalších 71 pacientov.

10 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

1 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

3 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

20 h