Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Košičanke zachránila sluch hyperbarická komora

Niekoľko sedení v hyperbarickej komore pomohlo mladej študentke k návrateniu sluchu.

Šťastná Dominika. V hyperbarickej komore, ktorá jej zachránila sluch.Šťastná Dominika. V hyperbarickej komore, ktorá jej zachránila sluch. (Zdroj: archív)

KOŠICE. Dvadsaťjedenročná študentka Dominika zo dňa na deň prestala dobre počuť na pravé ucho. V ušiach jej pískalo a bolela ju hlava. Poruchu sluchu jej lekári zistili pred vyše dvomi týždňami.

Vyliečili ju v hyperbarickej komore V 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca. Stačilo na to niekoľko sedení.

Súbežná liečba

„Mali sme tu v minulosti stavy, keď dostal pacient komplexnú štandardnú liečbu a nenastala uňho žiadna zmena. Až u nás po desiatich sedeniach v hyperbarickej komore sa sluch začal prinavracať,“ popisuje výhody hyperbarickej komory primár ORL oddelenia Ivan Veme (foto archív).

Ak pacient zistí, že dobre nepočuje, mal by absolvovať vyšetrenie u otorinolaryngológa. Nasleduje tradičná liečba kortikoidmi. Zároveň sa odporúča súbežná terapia v hyperbarickej komore.

V  rokoch 2003 až 2012 sluch liečili 208 pacientom, za posledné dva roky ich počet vzrástol o 150.

Stačí 72 hodín

Primár Veme upozorňuje, že u pacienta postihnutého náhlou stratou sluchu je dôležitá včasná diagnostika.

„Pokiaľ sa liečba začne do siedmich dní, je takmer 80-percentná šanca na zlepšenie jeho sluchu. Čím neskôr sa k nám pacient dostane, tým sa percento úspechu znižuje, ale stále je to účinná liečba, pretože pomôže takmer 60 percentám ľudí.“

K náhlej poruche sluchu dôjde v priebehu 72 hodín. Jej presná príčina nie je známa. U mladých ľudí je pôvodcom pravdepodobne vírusová infekcia, u starších zrejme cievne príčiny.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://kosice.korzar.sme.sk/c/7749114/kosicanke-zachranila-sluch-hyperbaricka-komora.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Veronika Machyniaková.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.