Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Hra o čas môže byť hrou o život

Srdcovo-cievne ochorenia zaujímajú popredné miesta nelichotivých rebríčkov chorobnosti a úmrtnosti. A pri niektorých z nich je čas veľmi silný protihráč. Ak sa pacient s infarktom alebo porážkou nedostane včas k lekárovi, koniec môže byť aj fatálny

(Zdroj: Fotolia)

Počas noci mu bolo veľmi zle, sediac na posteli presedel niekoľko hodín. Bolo mu však ľúto zobudiť manželku. „Veď to prejde“, hovoril si, „nebudem zbytočne buntošiť a panikáriť.“ Lekári až neskôr, pri vyšetreniach pre iné príčiny prišli na to, že prekonal slabší infarkt. Mal veľké šťastie v nešťastí, ak by bol infarkt silnejší, mohol na svoju ľahkovážnosť fatálne doplatiť.

Podľa odborníkov u nás nenájdete rodinu, v ktorej by ktosi netrpel srdcovo-cievnym ochorením alebo na také ochorenie neumrel. Zvlášť v prípade infarktu a cievnej mozgovej príhody je prístup k rýchlej lekárskej pomoci rozhodujúci. Nie je zriedkavosťou, ak niekto pre nedostatok informácií ale aj iné príčiny príznaky infarktu podcení a lekára nevyhľadá. Zlé rozhodnutie.

Ako sa v takej situácii zachovať? Ak ťažkosti, ktoré signalizujú infarkt, po niekoľkých minútach nepominú, zavolajte záchrannú službu. Je lepšie, ak vás lekár vyšetrí „zbytočne“, ako by ste pre podcenenie situácie mali prísť o život. Infarkt myokardu je veľmi závažné ochorenie, podľa odhadov ho neprežije asi tretina postihnutých. A zhruba polovica úmrtí nastáva počas prvej hodiny od začiatku príznakov, teda ešte pred privolaním prvej pomoci.

Varujúce percentá: 

Spomedzi srdcovo-cievnych ochorení zomiera najviac pacientov na ischemické choroby srdca (60 % úmrtí), cievne choroby mozgu (21 %), aterosklerózu (3 %) a choroby, ktoré súvisia s hypertenziou (3 %).

atack.jpg

Tri a pol až štyri hodiny

Porážka či mŕtvica – aj tak sa ľudovo hovorí náhlej cievnej mozgovej príhode, patrí k najzávažnejším ochoreniam. Dochádza pri nej k postihnutiu časti mozgu buď v dôsledku krvácania do mozgu alebo upchatia cievy a následnej ischémie – nedokrvenia určitej časti mozgu. Čím neskôr sa takému pacientovi dostane odbornej pomoci, tým vyššie je riziko závažných následkov a komplikácií. Podľa neurológov najneskôr do tri a pol až štyroch hodín od vzniku porážky treba pacientovi poskytnúť odbornú pomoc.

Profesor Robert Hatala – predseda Kardiologickej kliniky NÚSCH, Bratislava uvádza, že pokiaľ ide o náhlu cievnu mozgovú príhodu, máme na Slovensku najvyššiu úmrtnosť v rámci štátov OECD a toto ochorenie patrí aj k najčastejším príčinám hospitalizácie.

Na mozgovú porážku umiera podľa lekára v Európe veľké percento pacientov, viac je ich v strednej a východnej ako v západnej Európe. Toto ochorenie navyše nepostihuje výhradne starších, ako sa mnohí mylne domnievajú. Až 29 % ľudí do 40 rokov ochorie na mozgovú porážku a toto ochorenie môže postihnúť dokonca aj deti medzi prvým a pätnástym rokom života.

Artérioskleróza je veľké riziko

atero.jpgPríčiny vzniku chorôb srdca sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia, najčastejšou je artérioskleróza. Na stenách ciev sa tvoria usadeniny, ktoré zužujú priesvit cievy, zvyšuje sa krvný tlak, steny ciev hrubnú a strácajú svoju elasticitu. To všetko bráni správnemu prúdeniu krvi do tkanív a orgánov. A väčšina srdcovo-cievnych ochorení vzniká práve v dôsledku aterosklerózy.

Podľa profesora Zoltána Mikeša, prezidenta Slovenskej gerontologickej a geriatrickej spoločnosti a prezidenta Únie pre zdravšie srdce, na ochorenia srdca a ciev umiera ročne v Európskej únii 1,9-milióna pacientov, vo svete je to dvakrát viac.

Profesor Hatala zasa upozorňuje, že každý šiesty pacient, ktorý umiera na srdcovo-cievne ochorenia je v produktívnom veku. Na infarkt pacienti nezomierajú v nemocniciach, ale väčšinou doma. Všeobecne však najviac umierajú na srdcové zlyhávanie a na arytmie.

Títo pacienti obvykle trpia aj rôznymi inými ochoreniami – hypertenziou, obezitou, často sú to fajčiari. No a takáto kumulácia rizikových faktorov ich podľa Roberta Hatalu dokáže úspešne pochovať. Podľa štatistík v roku 2011 zomrelo na Slovensku v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení 27 306 ľudí, čo predstavovalo 52,6 % zo všetkých príčin úmrtí

Ďalšie srdcovo-cievne ochorenia

Poruchy srdcového rytmu – arytmie sú dôsledkom vrodených chorôb srdca, koronárnej choroby srdca, prekonaného infarktu, hypertenzie, príčinou môže byť aj porucha srdcových chlopní, cukrovka, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, užívanie drog, stres, ako aj užívanie niektorých liekov a dokonca aj výživových doplnkov.

Infekcie srdca – perikarditídu (zápal osrdcovníka), endokarditídu (zápal chlopní a vnútornej výstelky srdca) či myokarditídu (zápal srdcového svalu) majú obvykle na svedomí baktérie, vírusy, parazity. Niekedy môže byť príčinou aj užívanie liekov – napríklad niektorých antibiotík, ktoré môžu vyvolať alergickú alebo toxickú reakciu. Infekcia srdca môže vzniknúť aj ako dôsledok niektorých iných ochorení, príkladom je systémový lupus alebo zápal ciev. 

Rizikové faktory

Rizikových faktorov, ktoré sa na vzniku srdcovo-cievnych ochorení podieľajú, je veľa. Niektoré nie je v našej moci ovplyvniť, mnohé však môžeme mať pod kontrolou, alebo ich môžeme zo svojho života úplne eliminovať.

Faktory, ktoré môžeme ovplyvniť: fajčenie, cukrovka, vysoký tlak krvi, porucha metabolizmu tukov, obezita, nedostatok telesnej aktivity.

Faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť: genetika, vek, pohlavie.

Najčastejšie ochorenia srdca a ciev

  • Hypertenzia – TK > 140/80, je rizikovým faktorom srdvovo-cievnych ochorení a aj samostatným doživotným ochorením. Nedá sa celkom vyliečiť, cieľom liečby je znížiť až eliminovať riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení a úmrtia.
  • Ischemická choroba srdca – ide o zúženie vencovitých tepien v dôsledku aterosklerózy. Má viacero foriem – angina pectoris, srdcový infarkt, srdcové zlyhávanie.
  • Poruchy srdcového rytmu – bradykardie (pomalá alebo vynechávajúca činnosť srdca) a tachykardie (srdce pracuje príliš rýchlo – napr. fibrilácia predsiení).
  • Srdcový infarkt – vzniká keď prietok krvi vencovitými tepnami, ktoré zásobujú srdcový sval, zastaví krvná zrazenina.
  • Chronické srdcové zlyhávanie – oslabenie srdcového svalu v dôsledku rôznych ochorení srdca.
  • Cievna mozgová príhoda – príčinou je prerušenie prítoku krvi do mozgu alebo jeho časti, prípadne krvácanie do mozgu. Najdôležitejší je rýchly príchod do nemocnice.

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Veronika Machyniaková.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.