Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Poistné plnenie môže dostať iný

V prípade, že poistený zomrie, poistné plnenie dostáva dedič alebo oprávnená osoba.

(Zdroj: Fotolia)

Keď si zakladáte životné poistenie, môžete uviesť oprávnenú osobu, ktorej poisťovňa vyplatí plnenie v prípade, ak zomriete.

Mala by to byť osoba, ktorá vašou smrťou príde o časť príjmu domácnosti, alebo taká, ktorej dôverujete, že zabezpečí vaše deti v prípade vašej smrti.

Oprávnenú osobu je dobré meniť podľa životnej situácie. „Podľa toho, či je slobodný, alebo má deti, prípadne má nejaké úverové zaťaženie. Toto by mal mať poistený na mysli pri akejkoľvek zmene,“ hovorí Peter Masarik, regionálny riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.

Vzťah alebo meno a rodné číslo

Poisťovne majú rôzny prístup k uvádzaniu oprávnených osôb. Niektoré pripúšťajú, aby poistenec uvádzal ako oprávnenú osobu napríklad manželku. Teda nie jej meno, len svoj vzťah k nej. V takom prípade by poistné plnenie poisťovňa vyplatila aktuálnej manželke.

Ak uvediete plné meno oprávnenej osoby, v takom prípade uvádzate aj jej rodné číslo. Podľa neho vie poisťovňa identifikovať, o koho ide aj v prípade, že napríklad sobášom zmení meno.

Kto dostane peniaze

Ak oprávenú osobu v poistke neuvediete, ide plnenie do dedičského konania. Nevýhodou je, že sa k peniazom dostanú dedičia až po ukončení dedičského konania. A, samozrejme, sa platia aj notárske poplatky pri dedičskom konaní. Preto je výhodnejšie uvádzať oprávnenú osobu v poistke.

Ak ju však uvediete, môže sa stať, že napokon plnenie z vašej poistky skončí u niekoho úplne iného, ako ste chceli.

„V prípade, že by zomreli naraz poistený aj oprávnená osoba, poistné by bolo vyplácané po dedičskom konaní osobám po poistenej osobe,“ vysvetľuje Masarik.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://poradna.sme.sk/c/7441904/poistne-plnenie-moze-dostat-iny.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.

Podcast Dobré Ráno.
Mapa pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19.

Majiteľ Decodomu: Opatrenia sú čajové. Musíme hromadne prepúšťať (rozhovor)

Nábytkárska firma ohlásila prepustenie až 903 zamestnancov.

Vladimír Šrámek.