Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Síce nevýhodná, ale obľúbená poistka

Slováci dávajú peniaze do najnevýhodnejšej – kapitálovej – poistky na trhu.

(Zdroj: Fotolia)

Ani nie polovica Slovákov – 43 percent – má uzatvorenú životnú poistku.

Z toho až polovica má uzatvorené kapitálové životné poistenie, zvyšok investičné a len minimum – 10 percent – poistených má rizikovú životnú poistku. Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners.

Stále chcú sporiť

Z prieskumu je jasné, že mnoho ľudí stále chápe poistku skôr ako sporiaci produkt a poistenie len ako bonus k nemu.

Pritom kapitálové životné poistenie sa v súčasnosti už vôbec neoplatí uzatvoriť.

Technická úroková miera, ktorá garantuje zhodnotenie vkladov, aj keď výnos z investovania je nižší, sa neustále znižuje.

Vlani klesla pri kapitálovom životnom poistení z 2,5 percenta ročne na súčasných 1,9 percenta ročne. Nové technické úrokové miery sa týkajú nových poistiek.

„Tento úrok sa bude aj v budúcnosti znižovať, pretože aj dodržanie dnešného minima môže poisťovniam robiť problémy,“ myslí si Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity.

„Čistý výnos z kapitálových poistiek je výrazne nižší a dlhodobo si sporiť pod úroveň inflácie je výraznou stratou financií,“ myslí si Peter Gajdoš, executive Manager Partners Group. Dodáva, že tento typ produktu je prevažne zastaraný, často málo flexibilný a s netransparentnou poplatkovou štruktúrou.

Do podielových fondov

Životné poistenie nie je sporiaci účet a už v žiadnom prípade nie je ziskové.

No ak za každú cenu chcete popri poistke sporiť, choďte do investičného životného poistenia. Investujete do podielových fondov, ktoré môžu zarábať. A to hlavne v prípade, ak sa vyznáte vo fondoch a viete si nakombinovať tie výnosné.

Pri sporiacich životných poistkách je však nevýhodou aj menšia flexibilita. „Ak klient prestane platiť životné poistenie, zmluva zanikne, pričom odkupná hodnota poistenia je v drvivej väčšine prípadov nižšia ako to, čo do poistenia klient vložil,“ konštatuje Peter Világi z Fincentra.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://poradna.sme.sk/c/7440370/sice-nevyhodna-ale-oblubena-poistka.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Veronika Machyniaková.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.