Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Kedy poisťovňa uhradí škody z lejakov

Prší len dve hodiny, ale tak intenzívne, že vám zaplatí pivnicu. Uhradí vám poisťovňa škody?

Škody zo záplav môže poisťovňa uhradiť.Škody zo záplav môže poisťovňa uhradiť. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Tento rok v lete sa prihnalo už niekoľko búrok, pre ktoré mnohí mali viac či menej poškodený majetok. 

Aj tu platí, ak nemáte uzatvorenú správnu poistku, nikto vám škody nepreplatí. Tak ako majitelia áut, ktorým búrka vozidlo zdemolovala, nedostali náhradu z povinného zmluvného poistenia. Uplatňovať škodu si mohli z havarijnej poistky.

V prípade zaplavených domov z prívalových dažďov z posledných dní, musíte mať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, aby ste sa mohli domáhať preplatenia škôd od poisťovne. 

Otvorené okno 

Podľa Martina Šimka z portálu poistenie.sk poisťovne nerady hradia škody napríklad v prípade, ak vám natečie voda do bytu, pretože si necháte otvorené okno. "Prípadne to uhrádzajú len v minimálnej výške," vysvetľuje Šimko.

"Ak dôjde ku škode zatečením kvôli tomu, že si klient nechá otvorené okno, nejde o náhodnú poistnú udalosť a takúto škodu nekryjeme," vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.

O podobnom postupe hovoria všetky oslovené poisťovne.

Rovnako problematické je podľa Šimka aj posudzovanie zatečenia cez deravú strechu či rôzne škáry v paneloch.

Záplavy a povodne

Problém by nemal byť pri situácii, aká vznikla začiatkom augusta napríklad v Bratislave. Kanalizácia nestíhala vstrebať vody z prívalových dažďov. Mnohým mohlo zaplaviť pivnice či spodné poschodie. "Toto poisťovne väčšinou plnia zo základného krytia," hovorí Šimko.

"Ak nastane poistná udalosť z dôvodu vzniknutej záplavy po prívalových dažďoch, klientovi je poskytnutá náhrada škody z poistenia majetku," konštatuje hovorkyňa poisťovne Generali Lucia Makayová.

Treba si však dobre prečítať poistnú zmluvu. Nerobia to všetky poisťovne. Niektoré iba v prípade, že máte záplavy poistené.

Vytopené domy pri povodniach sú samostatnou kapitolou. Niektoré poisťovne odmietajú poistiť domy, ktoré sú v záplavovej oblasti. Ak vás aj poistia, nemusia vás odškodniť.

"Platí pravidlo, že škoda musí mať náhodnú povahu. Preto, ak vás vytápa často, poisťovňa môže odmietnuť plniť. Väčšina poisťovní uznáva maximálne jednu škodu za 10 rokov," dodáva Šimko. 

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://poradna.sme.sk/c/7319799/kedy-poistovna-uhradi-skody-z-lejakov.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Božidara Turzonovová.
Monika Jankovská.
Veronika Machyniaková.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.