Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Úžeru vláda neobmedzila

Aj naďalej si môžu nebankovky účtovať privysoké úroky.

Ak si potrebujete požičať peniaze na vianočné darčeky, choďte radšej do banky alebo zavedenej nebankovky.Ak si potrebujete požičať peniaze na vianočné darčeky, choďte radšej do banky alebo zavedenej nebankovky. (Zdroj: FOTOLIA)

Napriek tomu, že sa vláda snažila zabrániť úžere cez rôzne neznačkové nebankovky, nepodarilo sa jej to.

Aj tieto Vianoce si preto dávajte dobrý pozor, na aký úver sa necháte nachytať, ak sa vám nepodarí požičať od zavedených finančných inštitúcií.

„Vzorec pre výpočet odplaty umožňuje naďalej úroky v stovkách percent,“ tvrdí Maroš Ovčarik z portálu Financnykompas.sk. Dodáva, že, že niektoré spoločnosti upravili a zlacnili svoje pôžičky. „V žiadnom prípade však nemôžeme hovoriť o tom, že by neseriózni poskytovatelia z trhu zmizli.“

Viacero nebankových spoločností aj naďalej pýta poplatky v prípadoch, kedy človek riadne úver nespláca a mešká so splátkami.

V takých prípadoch prichádzajú na rad aj neštandardné poplatky za vymáhanie, za telefonické upomienky a podobne.

Podľa prieskumu, ktorý pre nebankovú spoločnosť Provident Financial spravila agentúra Focus, však väčšina ľudí ani nemá záujem zisťovať, či je ich úverová zmluva v súlade s nejakými zákonmi. 

Takmer štvrtina opýtaných v súčasnosti má nejakú zmluvu o pôžičke, pričom 8 perecent z nich si myslí, že ich zmluva je v súlade s novou legislatívou. Takých, ktorí sú presvedčení o opaku sú 3 percentá.

Ďalších 13% nevie, či ich zmluva spĺňa náležitosti novej legislatívy. „Tieto čísla vypovedajú o stále nie príliš veľkom záujme ľudí o to, čo podpisujú a nezvažujú možné dôsledky rôznych ustanovení v zmluvách, napríklad neprimeranú výšku sankcií, zmenky, rozhodcovské súdy alebo iné náležitosti,“ konštatuje Marián Kolembus, manažér úverových rizík z Provident Financial.

Asi najzávažnejšie vyznieva fakt, že iba tretina ľudí by si nepožičala peniaze od spoločnosti bez licencie.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://poradna.sme.sk/c/7513023/uzeru-vlada-neobmedzila.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.

Podcast Dobré Ráno.
Mapa pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19.

Majiteľ Decodomu: Opatrenia sú čajové. Musíme hromadne prepúšťať (rozhovor)

Nábytkárska firma ohlásila prepustenie až 903 zamestnancov.

Vladimír Šrámek.