Utorok, 31. marec, 2020 | Meniny má Benjamín

Ani vianočné úvery nie sú zadarmo

Kde najmenej preplatíte, ak chcete nakupovať darčeky z cudzích zdrojov.

(Zdroj: Fotolia)

Analytici každoročne odporúčajú radšej si na darčeky sporiť. „Ak by si človek odkladal celý rok splátku, tkorú bude teraz splácať, mohol by si v priemere kúpiť o 15 až 20 percent viac,“ vysvetľuje analytik Peter Világi z Fincentra.

Mnoho ľudí napriek tomu stále nehľadí na to, či nakupujú z vlastných zdrojov, alebo či si musia na kúpu darčekov požičať.

Tento rok cudzie peniaze výraznejšie zlacneli, čo ľudí ešte viac láka požičiavať si. Vidieť to aj na náraste dopytu po spotrebných úveroch.

„Oproti minulému roku je to o 43 percent,“ konštatuje analytik porovnávacieho portálu Financnykompas.sk Maroš Ovčarik.

Nárast môže byť do konca roka ešte väčší, keďže pred Vianocami je už tradične vyšší dopyt po úveroch na financovanie darčekov.

Kredit či debet?

Ak sa však rozhodnete nakupovať veci nad rámec svojich finančných možností, mali by ste si spraviť prehľad, čo sa vám viac oplatí a rešpektovať pár zásad.

„Úvery na kúpu darčekov by nemali mať splatnosť dlhšiu ako niekoľko mesiacov, maximálne jeden rok. V opačnom prípade by sa každoročným čerpaním takýchto úverov mohol človek neúmerne zadlžovať,“ vysvetľuje Ovčarik.

Ak už nakupujete darčeky z požičaných peňazí, mali by to byť veci dlhodobej potreby. „Úžitok z kupovanej veci by mal trvať dlhšie ako splatnosť úveru,“ dodáva Világi.

Aby vás pôžička vyšla čo najvýhodnejšie, skúste si porovnať, čo sa vám oplatí.

Nie je akcia ako akcia

Banky aj tento rok nasadili kampane napríklad so splátkou, ktorú zaplatia za vás. Odpúšťajú vstupný poplatok, znižujú úrokové sadzby, prípadne lákajú na súťaže.

„To, že je produkt v akcii rozhodne neznamená, že je automaticky výhodnejší,“ vysvetľuje Ovčarik.

Najdôležitejší ukazovateľ je ročná percentuálna miera nákladov – RPMN. „Tá odráža všetky úroky a poplatky, ktoré s pôžičkou súvisia,“ dodáva Világi. Čím je RPMN nižšie, tým je pôžička výhodnejšia.

Úrokové sadzby sa v súčasnosti pohybujú na úrovni od 6,9 percenta ročne vyššie. Priemerná úroková sadzba je na úrovni 12,61 percenta ročne. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka klesli o viac ako dve percentá.

Väčšina bánk si dnes neúčtuje ani poplatok za poskytnutie úveru.

Vo všeobecnosti ale platí, že čím vyššiu čiastku si požičiate, tým vám banka ponúkne nižší úrok, môže si však vypýtať inde. Napríklad navýši spracovateľský poplatok.

Nemusí platiť ani to, že ak vám banka ponúka predschválený úver, je to ten najvýhodnejší. Hoci aj je jeden z najjednoduchších spôsobov ako sa dostať k peniazom.

„Už veľa krát sa však stalo, že predschválené pôžičky neboli zďaleka najvýhodnejšie na trhu. Banky sa čiastočne spoliehajú aj na to, že ľudí nalákajú na jednoduchý proces vybavenia a úrokové sadzby už nebudú až tak riešiť,“ dodáva Ovčarik.

Oprava: Prima banka ponúka pri spotrebných úveroch úrok od 7,9 do 17,9 percenta ročne.

tab11_res.jpg

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://poradna.sme.sk/c/7512868/ani-vianocne-uvery-nie-su-zadarmo.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Zavreté divadlá, koncerty, galérie. Ako prežijú umelci

Kultúra sa zastavila, umelci vymýšľajú náhradu.

Podcast Dobré Ráno.
Mapa pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie Covid-19.

Majiteľ Decodomu: Opatrenia sú čajové. Musíme hromadne prepúšťať (rozhovor)

Nábytkárska firma ohlásila prepustenie až 903 zamestnancov.

Vladimír Šrámek.