Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela

Canisterapia skvalitňuje život ľudí

Canisterapia je v našej krajine zaznávaná forma pomoci ľuďom. Napriek tomu, že jej účinky sú vedecky dokázané, nemá žiadnu oporu v legislatíve. Monika Dančová z humenského kynologického klubu sa snaží canisterapiu priblížiť ľuďom a zmazať predsudky. Tvrdí, že pes dokáže pomôcť človeku, ktorý sa ocitol v nepriaznivej situácii. Vie pomôcť ľuďom, ktorí majú psychické alebo fyzické problémy.

Škola hrou. Štvrtáci sa hravou formou učili o psích zmysloch.Škola hrou. Štvrtáci sa hravou formou učili o psích zmysloch.(Zdroj: Ondrej Petričko)

Monika Dančová sa venuje canisterapii už od roku 2003. Zaoberá sa dvomi formami. Jednou formou terapie (AAA) sú aktivity so psom, kde sa zameriava na osvetu. Deti sa so psom hrajú a popri tom aj učia. Pri druhej forme (AAT) už ide o liečebný kontakt. Odborní pracovníci zariadenia v spolupráci s inštruktorom canisterapie stanovia určité ciele. Ide o fyzickú, psychickú alebo sociálnu oblasť, v závislosti od konkrétneho prípadu.

"Prostredníctvom psa sa tieto ciele snažíme dosiahnuť. Je to terapia zameraná na zlepšenie zdravotného stavu," povedala Dančová. Dodala, že pri obidvoch formách ide o zlepšenie kvality života zúčastnených ľudí.

Dančová: Canisterapia nie je všeliek

Moniku najviac tešia výsledky práce. Tie prichádzajú v závislosti od jednotlivých prípadov. Canisterapia vie skvalitniť život ľuďom s rôznymi problémami. "Každý prípad je špecifický. Ak má človek napríklad problém s komunikáciou, prostredníctvom psíka sa snaží komunikovať. Ľudia, ktorí majú problémy s motorikou, sa snažia za pomoci psíka vykonávať určité pohyby. Deti, ktoré majú poruchy správania, sa naučia pri psíkovi určitej sociálnej komunikácii."

Dodala, že pri canisterapii stačí málo, aby sa život človeka zlepšil. "Ako výsledok snaženia niekedy stačí, ak vidíme na dieťati výraz šťastia. Canisterapia nie je všeliek, ani žiadny zázrak, ale dokáže zlepšiť kvalitu života dotyčných."

Pes musí prejsť skúškami

Canisterapiu by nemal robiť hocikto. Monika Dančová však potvrdila, že aj takéto veci sa stávajú. "Zlé meno nám robia ľudia, ktorí vykonávajú canisterapiu so psíkmi, ktorí neprešli žiadnymi skúškami. Je to obrovská chyba. Títo ľudia si koledujú o problém. Takýto pes môže nechtiac pohrýzť. Tým pádom tento človek, ktorý pracuje s takýmto psíkom, pochová snahu a prácu ostatných, ktorí k tomu pristupujú seriózne."

A aký by mal byť pes, ktorý môže vykonávať canisterapiu? "Pes by mal mať zvládnutú základnú poslušnosť a mal by byť veľmi dobre socializovaný. Musí byť nekonfliktný, kontaktný a musí mať rád ľudí."

Dodala, že pri tejto terapii na plemene vôbec nezáleží. "Nie je dôležitá ani veľkosť psa, ani plemeno. Každý pes, ktorý má potrebné povahové vlastnosti a zvládne skúšky, môže robiť canisterapiu," uviedla Dančová.

Učiteľka: Tieto hodiny mali obrovský prínos

Štvrtáci zo ZŠ Kudlovská v Humennom sa so zlatým retrieverom Delou stretávali po celý rok. V rámci vyučovania sa učili, ako sa starať o psa, aké má potreby, ako sa správať pri stretnutí s cudzím psom a pod.

Poslednej hodiny v tomto školskom roku sme sa zúčastnili aj my. Deti si opakovali, čo sa naučili. Vyučovanie prebiehalo hravou formou, tak aby deti zaujalo. Čo sa za školský rok podarilo, priblížila triedna učiteľka Tatiana Jablonská: "V prvom rade je to odbúranie negatívneho postoja detí voči psom. Aj v našej triede bolo zopár detí, ktoré sa psíkov báli. Ten strach sa nám podarilo odbúrať. V druhom rade sa deti naučili, ako sa majú správať k cudzím psom. V neposlednom rade dochádza k utužovaniu triedneho kolektívu. Prostredníctvom týchto hier nemajú deti bližšie len k psom, ale aj k sebe. Na každú hodinu sa tešili. Tieto hodiny mali obrovský prínos."

Štvrtáci potvrdili, že hodiny s Delou si užívali a niečo sa aj naučili. Páčilo sa im, že Dela bola hravá, aktívna, no zároveň poslušná. Z týchto hodín si zobrali pekné zážitky a veľa zaujímavých poznatkov, ktoré sa im môžu v živote zísť.

Článok je kópiou pôvodného článku, ktorý sa nachádza na adrese: http://humenne.korzar.sme.sk/c/5955348/canisterapia-skvalitnuje-zivot-ludi.html

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner
Podcast Dobré Ráno
Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.

Komentátor SME Peter Schutz.

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.