Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Seniori majú strach z dlhov

Finančná situácia seniorov často nebýva príliš priaznivá. Môžu za to najmä ich obmedzené finančné príjmy. Z pôžičiek ako možného riešenia náročnej finančnej situácie má však väčšina seniorov skôr strach. Vyplýva to z interných štatistík spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), podľa ktorých je len každý jedenásty Slovák bojujúci s dlhmi starší než 65 rokov.

(Zdroj: Ilustračné: finanza.sk)

Bratislava, 30. júna 2015 –  Obmedzené finančné príjmy v podobe starobného dôchodku nútia seniorov racionálne k hospodáreniu s domácim rozpočtom. Rovnakým spôsobom pristupujú seniori aj k otázke zadlženia. Z výsledkov interného prieskumu spoločnosti KRUK vyplýva, že každý jedenásty Slovák bojujúci s dlhmi je vo veku 65 a viac „Seniori dokážu dobre zaobchádzať domácim rozpočtom. Okrem toho z historického hľadiska nie sú zvyknutí brať si pôžičky. Keď sa však napriek všetkým rizikám, ktoré prináša zadlženie, rozhodnú požičať si finančné prostriedky, urobia to najmä s cieľom finančne pomôcť svojim deťom, prípadne vnukom,“ uvádza Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK.

Zadlžení ľudia starší než 65 rokov najčastejšie dlžia finančné sumy vo výške 400 až 800 eur (20 %). Každý šiesty zadlžený senior má dlhy do 200 eur (18 %) a každý siedmy vo výške 800 až 1 200 eur (15 %). Priemerná výška dlhu seniorov dosahuje sumu 1 080 eur a predstavuje tak druhý najnižší priemerný dlh vo všetkých vekových skupinách. Pritom priemerne dlžia viac muži (1 160 eur) než ženy (1 030 eur)

Finančná situácia seniorov

Zamestnaní ľudia v súčasnosti dostávajú za vykonanú prácu priemernú hrubú mesačnú mzdu vo výške 839 eur. V porovnaní s nimi musia ľudia, ktorí sú už v starobnom dôchodku, mesačne vystačiť s finančnou sumou v priemernej výške 399 eur. Priemerné mesačné výdavky starobných dôchodcov sú 359 eur. Mesačne tak môžu ušetriť len sumu vo výške približne 40 eur. Pokiaľ by teda dôchodca čelil finančným problémom, dokázal by priemerný dlh uhradiť až po desiatich mesiacoch.

„Ľudia v starobnom dôchodku sa môžu nachádzať v neľahkej finančnej situácii z dôvodu obmedzených príjmov. Často im nezostáva nič iné, než výrazne obmedziť výdavky, prípadne sa obrátiť o pomoc na najbližšie osoby. Často sa tiež stáva, že sa seniori namiesto zaslúženého odpočinku snažia zostať vo svojom súčasnom zamestnaní čo najdlhší možný čas a niektorí z nich hľadajú rôzne možnosti, ako si privyrobiť,“ uvádza Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK.

Zadlžení seniori podľa regiónov

Najzadlženejší sú seniori v Banskobystrickom (22 %), Nitrianskom (17,4%), Košickom (17,1 %) a Prešovskom kraji (14,2 %). Naopak najnižšia zadlženosť je evidovaná v Žilinskom (5,2 %), Trenčianskom (7,9 %), Bratislavskom (8 %) a Trnavskom kraji (8,1 %).

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.